Close this search box.

Νομικός Σύμβουλος & Λειτουργός Συμμόρφωσης

Η Trust International InsuranceCompany (CyprusLtd στα πλαίσια ανάπτυξης των δραστηριοτήτων της, ζητά να προσλάβει Νομικό Σύμβουλο & Λειτουργό Συμμόρφωσης για τα Κεντρικά Γραφεία στη Λευκωσία.

Η Trust Insurance Cyprus είναι η πιο ραγδαία αναπτυσσόμενη ασφαλιστική εταιρεία στην Κύπρο. Αποτελεί ένα σύγχρονο και δυναμικό Οργανισμό που ανταποκρίνεται αποτελεσματικά στις μεταβαλλόμενες συνθήκες της αγοράς δίνοντας έμφαση στην ανάπτυξη καινοτόμων προϊόντων και υπηρεσιών.

Το όραμα της Εταιρείας “Ηγετική Παρουσία μέσα από καινοτόμες ιδέες και άριστη εξυπηρέτηση” αγκαλιάζεται από τις αξίες της οι οποίες καθορίζονται από ανθρώπους που χαρακτηρίζονται από αξιοπιστία, υπευθυνότητα, επαγγελματισμό και συνέπεια. Βραβευμένη Platinum Employer of the Year 2017 από το Investors In People, η Trust, κατακτά την πρώτη θέση  ανάμεσα στους  καλύτερους εργοδότες παγκοσμίως. Η μοναδική  εταιρεία που λαμβάνει  τέτοια διάκριση στη Κύπρο.

Η συνεχής διατήρηση των κριτηρίων διάκρισης, μεταφράζεται σε ευκαιρίες καριέρας για όσους επιδιώκουν γρήγορη ανέλιξη και είναι willing  to go the extra mile.

Καθήκοντα
  • Παρέχει υποστήριξη προς την Εταιρεία επί νομικών θεμάτων (μεταξύ άλλων που αφορούν το ασφαλιστικό δίκαιο, εργατικών διαφορών, δίκαιο των συμβάσεων, κτλ)
  • Συντάσσει επιστολές για καθορισμό της επίσημης θέσης της Εταιρείας προς πελάτες/ δικηγόρους/ τρίτους/ αντασφαλιστές
  • Μελετά και ενημερώνεται για αλλαγές στη νομοθεσία/ νομολογία και ετοιμάζει εκθέσεις προς την Διεύθυνση για σκοπούς ενημέρωσης και συμμόρφωσης της Εταιρείας με τις νομικές υποχρεώσεις της
  • Χειρίζεται την είσπραξη χρεωστών / ανακτήσεων όσον αφορά την νομική διαδικασία
  • Μελετά / συντάσσει νομικά έγγραφα και επιθεώρηση συμβολαίων
  • Συμμετέχει και συντονίζει συναντήσεις με εξωτερικούς νομικούς συμβούλους / συνεργάτες – liaison μεταξύ της εταιρείας και των εξωτερικών νομικών συμβούλων
  • Εκπροσωπεί την εταιρεία όπου και όταν χρειάζεται η νομική παρουσία εκ μέρους της
  • Υπεύθυνος για την συμμόρφωση της εταιρείας με τους νόμους και εσωτερικές διαδικασίες της
  • Παρακολούθηση κανονιστικών και νομικών εξελίξεων και ενημέρωση / καθοδήγηση της εταιρείας / λήψη απαραίτητων μέτρων για συμμόρφωση με τροποποιήσεις στην νομοθεσία που επηρεάζει την εταιρεία
  • Ετοιμασία έκθεσης του τμήματος συμμόρφωσης (compliance report) και υποβολής της στο Risk Committee της εταιρείας
  • Επιθεώρηση / έγκριση συμβολαίων, επιστολών / διαφημιστικού υλικού
  • Επικοινωνία με Εποπτική Αρχή
Προσόντα
  • Πτυχίο Νομικής. Τουλάχιστον 3 χρόνια εμπειρία ως Νομικός Σύμβουλος. Εμπειρία στην ασφαλιστική βιομηχανία σε παρόμοια καθήκοντα θεωρείται επιπρόσθετο προσόν
  • Άριστες επικοινωνιακές και διαπραγματευτικές ικανότητες
  • Ικανότητα ανάλυσης και επίλυσης προβλημάτων
  • Ικανότητα αποτελεσματικής εργασίας κάτω από συνθήκες πίεσης
  • Ευέλικτη προσωπικότητα με πνεύμα συνεργασίας και ομαδικότητας
  • Άριστη γνώση των συστημάτων ηλεκτρονικών υπολογιστών και λογισμικών συστημάτων
  • Εξαίρετη γνώση Ελληνικής και Αγγλικής γλώσσας

Παρακαλώ στείλτε το Βιογραφικό σας σημείωμα στο email careers@trustcyprusinsurance.com ή στο φαξ 22 050 290.

Σημειώστε την θέση για την οποία υποβάλετε την αίτηση σας. Θα γίνει επιλογή των αιτήσεων και οι επικρατέστεροι υποψήφιοι θα κληθούν σε προσωπική συνέντευξη.

Όλες οι αιτήσεις θα τύχουν άκρως εμπιστευτικού χειρισμού.

Στοιχεία Αιτητή

Η Trust Insurance Cyprus, δέχεται αιτήσεις καθ’όλη την διάρκεια του έτους. Σε περίπτωση που δεν υπάρχει οποιαδήποτε διαθέσιμη θέση εργασίας, η αίτηση σας θα κρατηθεί στο αρχείο της εταιρείας για μελλοντικούς σκοπούς, ανάλογα με τις ανάγκες που θα προκύψουν.

Scroll to Top